top of page

Seznamte se s Jarouškem Novotným, dispečerem Bezba dopravy

Jaroušek k nám nastoupil ze společnosti Societa o.p.s. už jako zkušený a ostřílený dispečer. Umí chytat ryby i míčky a svou práci dělá s radostí a duchapřítomnost neztrácí ani při nenadálých situacích. Vědomí, že může pomáhat lidem, kteří to potřebují, je pro něj velmi důležité i proto, že sám žije s vrozenou vývojovou vadou, která ho v mládí i přes desítku operací usadila na invalidní vozík. Navzdory nepřízni osudu se Jaroušek dál věnuje sportu a všem radostem, které život nabízí.
Jaroušek se narodil s vrozenou vývojovou vadou zvanou Artrogrypóza multiplex congenita, která se projevuje kloubní a svalovou ztuhlostí. Jinými slovy, klouby a svaly se nevyvinuly správně, jak by měly. Po narození se zdálo, že Artrogrypóza postihuje pouze Jarouškovy ruce, se kterými mohl pohybovat jen s velkými obtížemi. V prvním roce Jarouškova života se jej ujal významný ortoped Prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc., který byl tou dobou jediným odborníkem na tuto problematiku v ČR. Pan profesor odoperoval také několik českých prezidentů. U profesora Dungla podstoupil celkem 15 operací rukou, díky kterým jsou jeho ruce pohyblivější. Navzdory svému handicapu se rád věnoval sportu a zdálo se, že ho nic nezastaví. S věkem se bohužel Artrogrypóza usídlila v zádech i v kolenou a nakonec musel Jaroušek v 8. třídě usednout na invalidní vozík. Začátky nebyly lehké. Bál se, že s milovaným sportem je nadobro konec. Po základní škole nastoupil na střední školu do Jedličkova ústavu, kde dostudoval středoškolské vzdělání v oboru sociální správní činnost. V ústavu pomalu začal zjišťovat, jaký život na vozíku vlastně je a nakonec si celkem rychle zvyknul. Navíc zjistil, že se nemusí vzdávat milovaného sportu ani jiných radostí, které ho v životě naplňují.


Před nástupem do společnosti Societa o.p.s., odkud k nám Jaroušek přišel, pracoval jako noční recepční v Alzheimer centru. V Societě pak pracoval na pozici dispečera tři roky a když se dozvěděl o Bezba dopravě, měl ihned zájem s námi spolupracovat. Pomáhat ostatním je pro něj radost a svým přístupem a pracovním nasazením to jen dokazuje. Ke klientům se chová vždy mile, s porozuměním a s vstřícností. Se zákazníky komunikuje telefonicky i přes e-maily. 70% jeho pracovní náplně tvoří převážně telefonická komunikace. Po příchodu na směnu si zapne počítač, některý z kolegů mu nasadí sluchátka a už to frčí. Samozřejmá je komunikace také s našimi řidiči. Občas totiž může nastat nenadálá situace, kterou je potřeba okamžitě a bezodkladně řešit. Dispečer nesmí ztrácet duchapřítomnost a za každou cenu musí být schopný udržet se v klidu a v pohodě. Protože s úsměvem a s chladnou hlavou jde všechno lépe.


Jaroušek je prima parťák, prostě kámoš, který vás nabije skvělou náladou. To určitě musí vnímat i naši klienti. Jejich spokojenost je pro něj v práci na prvním místě. A když ho nenajdete u jeho stolu v modré kanceláři, tak buď chytá ryby nebo florbalové míčky. Při chytání ryb vyloženě relaxuje, ale u florbalu už je to vážnější. Tady se totiž bavíme o profesionálním gólmanovi českého paraflorbalu!


Jaroušek vnímá Bezba dopravu jako skvělý krok v oblasti pomoci lidem, kteří se sami jen těžko někam dostanou. I když je podle něj v poslední době bezbariérovost v ČR na vysoké úrovni, doufá, že se naší službu podaří nejen udržet, ale také postupně rozšířit do dalších oblastí ve středočeském kraji a v budoucnu i do jiných krajů v Čechách. Přístup Prahy k bezbariérovosti si ale pochvaluje. Podle jeho osobní zkušenosti se na osoby se sníženou schopností pohybu a orientace myslí v posledních letech daleko více a z 80% se lze pohybovat už skoro všude. Skvělým příkladem je podle něj pražské metro, kde dříve mohl vystoupit jen na pár vybraných stanicích.0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page